1999, Metal Hammer
A Tankcsapda rajongók legmélyebb sajnálatára 1998 nem hozott új albumot, de a kitartó várakozás mégsem volt hiábavaló. mert az új Tankcsapda anyag február második felében megjelenik. Ezen a Ha zajt akartok címu lemezen mutatkozik be Elek Ottó dobos,és ez az elso Tankcsapda album, amit a Sony Music gondoz. Lénárd László tudta meg a további részleteket.
Amikor a Csapda gitáros Cseresznye azt javasolta, hogy reggel kilencre tudnának felugrani a beszélgetés miatt, némiképp korainak tartottam az idopontot. Foleg miután kiderült, hogy elozo este a Sony szerzodés méltó megünneplése végett a kiadó embereivel vacsiznak (söröznek, satöbbi). Végül tíz órában állapodtunk meg, de tízkor persze csak a telefon csörgött. A várható késés miatt. Aztán csak megjöttek, mindhárman, és Lukács Laci heves ásványvíz-fogyasztása elég húzós elozo éjszakáról árulkodott. Ez azonban nem téma, mert én inkább a stúdiómunkáról akartam oket kifaggatni.
Nehogy már arról szóljon egy ilyen interjú, hogy végigszoptuk a lemezfelvételt - hárítótta el a tervezett fo témát Laci. - Mert egyébként végigszoptuk, de ez igazából senkit se érdekel. Annál többet kár vesztegetni erre, hogy stúdiótechnikai problémák miatt nem volt könnyu dolgunk.
De arról mindenképpen beszéljünk... - próbált új témát találni Cseresznye, majd ránézett az asztalon pislákoló magnóra. Ja, most már megy ez a szar? Na jó, szóval amikor vége lett a turnénak... Ki is volt az elozenekar, vagy melyik turnéról beszélek?
Ennyit Cseresznyérol...
Amikor '97 oszén megjelenet a Connektor, úgy terveztük, hogy nem kéne sokat várnunk a következo lemezzel, valamikor '98 oszén kéne kiadni egy új Tankcsapda albumot - lendült végre formába Lukács. - A Gyuri - Ottó csere azonban lelassította ezt a dolgot, de annyira borzalmasan azért mégsem, hiszen a tervezetthez képest csupán pár hónapot csúsztunk.
De ez így volt egészséges. Kellett ez az ido, hogy minden muködjön.
Az intenzív munka idoszaka augusztus végén, szeptember elején kezdodött. A Pazarol a világ címu szám, ami a lemezen a harmadik lesz, készült el eloször. Ezt már valamikor márciusban demóra vettük a próbahelyen, nem pont a mai formájában, de nagyjából már akkor összeraktuk.
Más volt Ottóval írni a nótákat, mint Gyurival?
Ez is olyan rugalmas nálunk, nincs ilyen, hogy hogy - fejtette ki Cseresznye a megalapozott véleményét. - Mert nálunk mindig mindenhogy van. Nem tudom, valahogy mindig kijön a dolog. Elkezdünk játszani, jól érezzük magunkat, és így ...
Ha szigorúan a dalszerzésre gondolunk, akkor én azt mondanám, hogy a korábbi munkamódszer és a mostani között lényeges különbség nincs. A dalszövegeket most is én írtam, a riffeket meg hol Cseresznye hozta, hol én, hol a próbahelyen jammelve születtek. És errol beszélt Cseresznye az elobb. Jammelgetünk, játszogatunk össze-vissza, egy témát akár 20 percen keresztül is súlykolva.
Ezeket a jammeléseket felveszitek?
Persze. Többnyire igen. Erre a lemezre készülve úgy 6-8 kazettát játszottunk tele. Nyilván nem minden próbán elejétol végéig megy a magnó, csak akkor, ha felbukkan valami jó téma.
Ez csak azért kell, nehogy a jó témák másnapra feledésbe merüljenek.
Nem túlzás azt állítani, hogy aTankcsapda egy új korszak küszöbén áll? Új dobos, új kiadó...
Új évezred! Ha-ha! - vágta rá Cserkó.
Az állításnak van igazságalapja - komolykodott Lukács. - Hogy ez a korszak aztán pár év távlatából mennyire lesz újnak nevezheto, ezt mos még nem tudni. Végül is a zenekar ezzel a lemezzel lezárja az elso tíz évet, ez az elso lemez Ottóval, és új kiadónál dolgozunk. Ezek tények. Én abban bízom, hogy akik meghallgatják majd a lemezt, azt fogják mondani, hogy a Tankcsapda a Connektoron mutatott kisérletezosebb irányt, amit egyébként szintén szeretünk, kicsit háttérbe szorítva, megtalálta régi onmagát. Iszonyú lendület, energia, meg minden.
A PeCsa bulin bemutatott három dal jól jellemzi az új anyagot?
A háromból az egyik egy kifejezetten kapkodós tempójú dal volt, a másik egy rock'n'roll, egy döngölde, mármint ilyen slágerszintu döngölde. Ez a fiúk ölébe lányok, amihez készül az elso klipp is. A harmadik a Zene a minden volt, de arra sem lehet ráfogni, hogy egy altatódal lenne. Összességében annyit mondanék, hogy az új anyag homogénebb és lendületesebb lett.
Szinte a Legjobb méreg óta a Rózsa produkcióval dolgoztatok. Miért szakadt meg most a kapcsolat?
Lejárt a szerzodés, és igazából Rózsa sem akarta meghosszabítani, mi sem - jelentette ki Lukács Laci.
Rózsa kizáróla nagy produkciókban utazik, és ilyen szinten neki a Tankcsapda egy pitiáner zenekar - bovítette a kijelentést Cserkó. - Ez nem azt jelenti, hogy szerinte a Tankcsapda már nem olyan jó, mint volt korábban, hanem az egyéb produkcióihoz képest, Charlie, Hungária, satöbbi, a Tankcsapda nem termel számára elég pénzt.
Igen, a velünk elérheto profit a többiekéhez képest lényegesen kevesebb, viszont a munkát sokszorozottan kívánjuk meg a kiadótól - vázolta Lukács. - Tehát velünk egy kiadónak viszonylag sok munkája van, és kevés profitja. Rózsának egyébként csak nemrég mondtuk el, hogy a Rióhoz szándékosan nem csináltunk klippet. Egybol fogta is a fejét! Ha-ha! Mert neki épp egy ilyen gigaslágerre lett volna szükséga. Mi viszont semmiképp nem akartuk, hogy ettol kezdve mindenki azonnal a Rióra gondoljon, ha a Tankcsapda szóba kerül.
Korábban arról is szó volt, hogy saját kiadásban jönne ki a lemez...
Igen de egy magánkiadásnak igen súlyos anyagi vonzatai vannak - mondta Cseresznye. - És ha ilyesmit fel akar vállalni az ember, az rengeteg háttérmunkával jár. Meg kellett gondolni, hogy nem megy-e esetleg majd a turné, vagy bármi más rovására, nem esünk-e bele a saját csapdánkba.
El akartuk kerülni a klasszikus "sokat akar a szarka, de nem bírja a farka" effektust. Így aztán nem magunk vállakoztunk az anyag kiadására.
Hogyhogy épp a Sony ajánlatát fogadtátok el?
Mindegyik kiadóval tárgyaltunk, akivel csak érdemes. A Sony mellett egyrészt az döntött, hogy egy aránylag korunkbeli gárdával tudunk dolgozni, és ez nekünk sokkal ideálisabb, mitha öltönyös akárkikkel lenne dolgunk.
Az emberi oldal mellett a financiális oldal is a Sony-nál volt a legjobb - fejezte be Cseresznye gondolatát Lukács Laci. - Úgy szokott lenni, hogy sok apró részbol áll össze az egész, és a Sony volt az, ahol a legtöbb apró rész adott volt.
Már akkor kinn voltak a stúdióban belehallgatni az anyagba, amikor még szó sem volt arról, hogy náluk jönne ki a lemez - anekdotázott Cserkó. - Kijöttek hárman, leültek a kanapéra, én meg a keveropultnál jól megküldtem nekik a Zene a mindent! Ha-ha! Valószínuleg megtetszett nekik a dolog.
Miért épp a Yellow stúdióra esett a választás, és hogyhogy épp a Sear Bliss gitáros Max lett a hangmérnök?
Mivel a Connektort is a Yellow-ban csináltuk, és a stúdió a hangulatát tekintve egy nyugodt, kényelmes hely, tehát nem nagyüzem, ez tunt jó megoldásnak - fejtegette Lukács. - Nem utolsó sorban az ár is fontos szempont volt. Max pedig úgy került a képbe, Scheer Viktor Maxról van szó, hogy hallgattam a legutóbbi Ektomorf lemezt, és egyrészt a zene is tetszett, másrészt a hangzás is. Olvatsam, hogy Scheer Viktor csinálta, majd beszéltem az Ektomorfos Farkas Zolival, aki azt mondta,hogy Viktor egy fiatal srác, satöbbi, satöbbi. És úgy döntöttünk, hogy megpróbálkozunk vele. Életkorban is közel áll hozzánk - sot, 7-8 évvel fiatalabb nálam - és épp emiatt zenei felfogásban is. Sokkal inkább, mint mondjuk egy olyan hangmérnök, aki 54 éves, és már a legelso Koncz Zsuzsa lemezen is dolgozott. Ami azt jelenti, hogy szakmailag biztosan ott van, de köze nincs a heavy metalhoz, vagy mit tudom én mihez. Max ráadásul zenész, zongorázik, gitározik, énekelni is tud. A lemezen vokálozik is.
A hangszerelésnél is segített?
Az elején ilyen Sear Blisst akart csinálni belolünk - kezdett viccelni Cserkó. - Mondta, hogy kéne szinti, meg ilyenek... Mi meg mondtuk, hogy akkor szétütjük az arcodat! Ha-ha! Ez csak poén volt, tudta o, hogy mirol van szó.
Amikor meghallgatta demót, mondott is rá valamit,de hogy pontosan mit, arra most már mindenki másképp emlékszik - tette hozzá Lukács. - Az biztos, hogy egy sarkon fordultunk a kocsival, és akkor mondta! Ha-ha! Az a lényeg, hogy tetszett neki!
Tankcsapda... Még jó, hogy vannak dolgok, amik sosem változnak...
1999. február, Metal Hammer H