1996, Rockinform
Azért, mert sötét van, még nem biztos, hogy le kell feküdni. Ez a bölcs kijelentés jutott eszembe, mikor Lukács Lacival arról beszélgettünk, hogy mostanában keveset koncertezik a Tankcsapda. Nos, koncertek valóban nincsenek, ám ez nem jelenti azt, hogy a trió nem dolgozik. Az eredmény rövidesen kézzel fogható lesz. Novemberben megjelenik egy videófilm, s ezzel majd egyidoben egy angol nyelvu hanghordozó. A részletekrol Lukács tájékoztatta a Rockinform olvasóit.
- Kezdjük a Cause for Sale címu CD-vel. Tudomásom szerint ezt az anyagot eredetileg promóciós célokra terveztétek.
- Így igaz. Az volt a célunk, hogy végre egy normális anyagot tudjunk a kezükbe adni a külföldi szervezoknek, kiadóknak. Itt, ugye elengedhetetlen az angol nyelv.
- Milyen reményeitek vannak?
- Nincsenek különösebb illúzióink az EP-vel, csak arról van szó, hogy megpróbálkozunk ezzel is. Ha nem sikerül elérni semmit, akkor sincs különösebb baj, sot, adtunk a magyar rajongóknak egy kuriózumot.
- Beszéljünk a dalokról.
- A korábbi Tankcsapda albumokról már megismert dalokat vettük fel újra, Szombathelyen. Az angol szöveg miatt kénytelenek voltunk változtatni néhány részletet a zenén, ezáltal, ha úgy tetszik új köntöst kaptak a dalok. Elonyükre! A hangvételük modernebb, izgalmasabb lett. Sorrendben az alábbi nóták szerepelnek az EP-n:Az ember tervez, Tetoválj ki, Így lettél, Nem ismerek rád, Ezen a földön és a Félre a tréfát.
- Ez utóbbit spanyol nyelven énekelted fel. Honnan jött ez az abszurd ötlet?
- Évekkel ezelott egy Vojnics nevu haverunk egy házibulin írta meg a spanyol szöveget. Akkor egy jó dilinek tunt, és mostanság eszünkbe jutott:mi lenne, ha bónuszként vagy kakukktojásként rákerülne az albumra. Miután nem sok a valószínusége, hogy valamikor is spanyolul énekeljek lemezre dalt, úgy döntöttünk, ezt most nem hagyhatjuk ki. Errol még annyit kell tudni, hogy a stúdióban derült ki, hogy valójáben milyen is lesz a dal. Mikor elkészült, mi is elképedtünk, hogy Úristen, ez a Tankcsapda?
- Némi csúszással, de elkészült az együttes eddigi munkásságát tartalmazó videófilm is, amit te inkább rockdokumentumfilmnek nevezel.
- Ez egy ösztönszeru film, nem profi filmesek által elkészített mestermunka. A szó nemes értelmében vett amator filmrol van szó, amely 1989-tol napjainkig követi végig a zenekar munkáját. Nyilván, amikor 1990-ben elmentünk Németországba vagy Svájcba turnézni, s vittünk magunkkal egy kézikamerát, eszünkbe se jutott, hogy 1996-ban ennek az anyagnak a felhasználásával készül egy videófilm. Így aztán a hang- és képminoség szempontjából nem egy Metallica vagy Iron Maiden videófilmre kell, hogy számítson az, aki majd leül és megnézi ezt a több, mint 100 percse anyagot.
- Viszont épp ez adja a varázsát. Nincsenek benne beállított mozzanatok, ösztönösen beszél, mozog mindenki. Nincsenek sztárallurök. Legalábbis én ezt tapasztaltam, mikor volt szerencsém soron kívül megnézni.
- Ez Kémeri Peti munkáját dicséri, aki köztudottan nem filmrendezo. Péter az az ember, aki hét éve szervezoként kívülrol nézi a Tankcsapdát, és így tudta, mi az, amit meg kell mutatni ebben a 100 percben.
- Mi lesz a film címe?
- Tankcsapda. Csak így egyszeruen.
- Megjelenés?
- November közepe. Plusz-mínusz öt nap.
- Mostanság új fotóssal dolgoztok. Hol akadtatok rá Fegya Rasselre?
- Találkoztunk az utcán. Elmondta, mióta jegelve lett a zenekara (a Zajtalan Kalapácsról van szó) fotózással próbálkozik. Az angol nyelvu anyagunkon így már az o neve szerepel a fotó mellet.
- Végezetül lesz még ebben az évben Tankcsapda koncert?
- Igen.
1996. november, Rockinform