1995, Metal Hammer

Utoljára a hazudós turné elott faggattalak, de azóta is motoszkál bennem egy kérdés:hogy a fenébe tudtatok három plusz egy zenekart megturnéztatni 600 Ft-s belépokkel? Lassan már a ruhatárig nem lehet ennyi pénzért bejutni egy bulira...

Ki kell javítsalak, mindenhol öt kiló volt a jegy, csak Pesten volt hat. Ha az elsodleges cél a pénzkeresés lett volna, akkor külön mentek volna turnéra a zenekarok. A saját koncerteken is megpróbálunk az átlag magyar jegyárak alatt maradni, persze az ésszeruség keretein belül.

Hogyan telt a nyaratok? Foleg a fesztiválokra gondolok, mert úgy hallottam, hogy az EFOTT-on például nem remekeltetek...

Nagyon negatív volt az idei EFOTT. Egyrészt a Tankcsapda vonatkozásában, másrészt az sem tetszett, amit - mondjuk így - nézoként láttam.

Rosszekedvuek voltatok, tehát eleve úgy érkeztetek, vagy ott tunt el a vidámságotok?

Mint rockrajongó, hat vagy hét éve járok az EFOTT-ra, de ilyen rossz szervezésu, nyomasztó, izomagyú rendezokkel telepakolt, töketlen EFOTT-on még nem voltam. Pár héttel késobb beszéltem Lovasival (Kispál és a Borz) - az o bulijukat épp láttam is - aki azt mondta, hogy ugyanolyan rosszul érezték magukat, mint mi. De ott voltak a kisszínpadon a Barbaróék, akik a buli után azonnal elszaladtak a helyszínrol. Az meg egy külön kérdés lehetne, hogy egy ilyen típusú rendezvényen mit keres egy Barbaro a kisszinpadon? !

És mondjuk Lovasiékon is látszott, hogy mennyire rosszkedvuek?

Igazából Lovasiék koncertjén én eléggé tele voltam, meg hát nagyon sokszor láttam már oket, így nem tudom megítélni. De az biztos, hogy a Tankcsapda az EFOTT-on nem volt tigris. Ebben a zenekar is hibás, tehát nem akarom magunkat felmenteni a feleloség alól. Mi sem voltunk jók, ezt aláírom. Viszont az összes többi összetevo is rossz volt aznap este.

Egy zenekar szerinted megteheti, hogy színpadra viszi a problémáit?

Én nagyon nem szeretek színpadra vinni problémákat. Ha már kinn vagyok a színpadon, azért vagyok ott, hogy egyrészt magamat, másrészt a közönséget szórakoztassam. Azonban, ha a dolgok úgy jönnek össze, ahogy az EFOTT-on is, akkor a legnagyobb jóindulattal sem tudom elsosorban sajátmagamat szórakoztatni. Egy Tankcsapda koncert akkor jó, ha Buzsik, Csersznye meg én jól érezzük magunkat. Ez lehet akármilyen rossz hangosításnál, akármilyen buta vagy bunkó szervezoknél. Sajnos az EFOTT-on egyikünk sem érezte jól magát, és ennek száz oka volt a helyszínen. Borzasztó rossz passzban voltunk kénytelenek felmenni a színpadra és ezt a közönség is érezte. Nem is volt olyan nagy mozgás, és ez méginkább visszavett a meglevo pici lendületünkbol. Az egész egy ötven perces maszturbálás volt.

Volt olyan buli a nyár folyamán, amelyik nagyon jól sikerült?

Az EFOTT volt az egyetlen, ami rosszul sült el. Sajnos ez egy viszonylag nagy fesztiválon, több ezer ember elott alakult így, mert ha mindez egy karakópusztaszörcsögi motorostalálkozón 300 ember elott történik, akkor senki sem beszélne róla.

És mi történt a Szigeten, ahol elég sokat csúsztatok a kezdéssel?

Az egy nagyon jól sikerült koncert volt, legalábbis mi nagyon jól éreztük magunkat. De ahogy láttam, a nézotéren is nagy beindulás volt. Azon a napon egyébként a debreceni induláskor kiderült, hogy Ákos busza betojt. Szénkefe vagy generátor, nem értek hozzá, teljesen mindegy... Borzasztó gyorsan kellett volna szerezni egy buszt, mert ott álltunk az autószerelonél, aki fogta a fejét, hogy jaj-jaj-jaj! Mi is mondtuk, hogy jaj-jaj-jaj, és akkor addig-meddig, hogy egy másik buszba sikerült áttenni a leglényegesebb cuccokat. Délután ötkor tudtunk elindulni Debrecenbol, ami elég nagy gáz, hiszen héttol kilencig voltunk kiírva a Szigeten! Hatezerrel nyomtuk a gázt, és szó szerint egyetlen egyszer álltunk meg a Nagykörúton egy piros lámpánál! Egy ablaktalan, szuk, pici busszal voltunk, és épp csak kiestem belole a Szigeten, tele fejjel, már rakták is a nyakamba a gitárt, és másztam fel a lépcson. Ott meg 15 ezer ember üvöltött, hogy áááá! ! ! Rengeteg emberrel beszélgettünk utána, és mindenki lelkendezve mondta, hogy de jó koncert volt! Szét is néztünk a Szigeten egy kicsit, és tényleg nem akarom piszkálni a az EFOTT-ot, de a Sziget minden szempontból klasszisokkal jobb volt.

Köztudott, hogy a Tankcsapda a punk irányból érkezett. Mi a véleményed a mai punk hullámról?

Ez a grunge-zene gondolom már nem hozott elég pénzt a konyhára Amerikában, és ki kellett találni valami mást. Ennyi. Abszolút nem baj, hogy az Offspring, a Green Day, meg a többiek most sikeresek. Minden korszaknak vannak sztárjai. A baj ott van, amikor a 16-17 éves srácok a Green Day-t azonosítják a punkkal, mint fogalommal. Nemcsak, mint zenével, bár az is hülyeség, , hanem mint fogalommal. Mert a punk alapvetoen nem egy zenei stílus. A punkzene a punk életfelfogás, életforma zenei megnyilvánulása.

Mennyire koncertráltok most a régi, punkosabb dalokra? Több régi dalt játszottatok a nyári bulikon, mint mondjuk egy-másfél éve?

Biztos vannak, akik úgy gondolják, hogy azért játszunk régi, punkos dalokat, mert most a punk a divat. Alapvetoen szerencsénk van, mert ha mi a divatot akarnánk követni, akkor csak elo kéne vennünk a régi Tankcsapda számokat. Nem kéne feldolgoznunk a nem-tudom-milyen zenekar nem-tudom-milyen számát, nem kéne Sex Pistols-ot elovenni ahhoz, hogy punkzenét játszhassunk. Egyébként meg az az oka, hogy elokerült egy-két régebbi dalunk, hogy , mert annak idején unalomig játszottuk oket, majd jött az új musor - Méreg, Férgek - az aktuális számokkal, de most már ezeket is szétjátszottuk. Ahhoz, hogy a musort felfrissítsük, nem csak új dalok kellenek, hanem régiek is.

Ugyanolyan átéléssel tudod eloadni a régi dalokat, mint az újakat?

Egy-két dalt vagy szöveget magam is megmosolygok, és ezért van, hogy nem is játsszuk bármelyiket. Azokat a dalokat, amik két-három éve lekerültek a musorról, most tök jó újra játszani. Ha nem passzolnának össze az aktuális trenddel, akkor is játszanánk ezeket. Bármilyen jó is a Jönnek a férgek címu szám, most már két éve nyomjuk. Ha a divat miatt játszanánk a régi, punkos számokat, akkor az új lemezre is tettünk volna ilyeneket, de errol szó sincs.

Ha már az új lemez miatt jöttünk össze ezúttal, meséld el légyszíves, hogy mikor készült el az elso új nóta!

A Férgek '94 tavaszán jelent meg, és már azon a nyáron voltak kész nótáink. Ez nem véletlen, mert nem úgy dolgozunk, hogy a lemez tervezett megjelenése elött egy hónappal berohanunk a stúdióba, és gyorsan feljátszunk 10-12 dalt, mondván, hogy majd csak lesz közte egy-két sláger, ami eladja az anyagot! Nálunk folyamatosan megy a munka az új dalokon.

Ez a módszer nyilván azt is jelenti, hogy mire eljön a lemezkészítés, több dal van, mint amennyi ráfér egy albumra...

Pontosan így van! A stúdiómunka elott két-három héttel kszült utolsó demofelvételek után 16 potenciális nótánk volt, amibol 12 került a kazettára, illetve a lemezre, és 13 a CD-re.

A lemaradt nótáknak mi lesz a sorsa?

Az eddigi tapasztalat szerint a korábban lemaradt nóták késobb el lettek felejtve. A mostani dalok közül mondjuk a Nézz szét belül, amit te is ismerhetsz, elképzelheto, hogy egy késobbi stúdiófelvételre rákerül. Sajnos, gazdasági okok miatt itthon nem muködik a maxik kiadása, legalábbis a rockzenében nem, mert akkor nyugodt szívvel feltehetnénk ezt a dalt a B oldalra.

Mennyiben változtak meg a dalok a demókhoz képest?

Ez érdekes, mert a demózás elsodleges célja az szokott lenni, hogy a zenész megnézhesse, mit kell még pofozgatni az adott dalon. Nálunk viszont demoformában is 99%-osak a nóták, ls azt szoktuk eldönteni a demók alapján, hogy hogy egyrészt melyik nóta kerüljön, és melyik ne kerüljön fel az albumra, másrészt pedig így állítjuk össze a lemez számsorrendjét. Ez fontos, mert egy kazinak, vagy CD-nek megadja a hangulatát, hogy a dalok milyen sorrendben, milyen ritmusban követik egymást. Illetve még nekem az fontos, hogy az énektémák miatt ne kelljen fél év múlva a fejemet fognom, mert ez-az mondjuk túl magas lett. Tehát a demóval tudok otthon gyakorolni.

A Férgek lemezhez képest mi volt az, amin ezúttal mindenképp javítani akartatok?

Eloször is a hangzáson, mert a Férgek nem szólt dinamikusan, és hiányoztak róla a mélyek. Ez foleg a kazettákon érzodött, ahol még sokszorosítási problémák is voltak, de a CD sem lett az igazi. Ezúttal még a legyártott kazikkal is elégedettek vagyunk.

Én mindenképpen elégedett vagyok ezzel a lemezzel - mind hangzásilag, mind technikailag - foglalta össze a tudnivalókat pár nappal késobb Cseresznye. - Én magam is jobban teljesítettem a lemezen, akárcsak a többiek. A Férgek idején, másfél éve, annyit tudtunk, most meg ennyit. A dalokat ugyanúgy közösen írtuk, mint legutóbb. Most is kábé annyi ötletet hoztam, mint a Férgek lemeznél. A boritónál viszont én eroltettem ezt a mutos képet, mert a többiek eloször a hátsó borítón látható horrorfilm jelenetet akarták felhasználni. Sokan nem tudtak rájönni, hogy mit ábrázol a kép, de szerintem egyértelmuen látszik a mutos faszi.

Mit változtattatok a stúdiómunka során?

Eleve az E stúdióban dolgoztunk, ami technikai adottságait tekintve sokkal jobb jobb, mint az a debreceni stúdió, ahol a Férgek készült. A Méreg hangmérnöke, Karp Laci és a Punk&Roll-t meg a Férgeket készíto Méhes Jancsi, aki egyébként a koncertjeink hangosítását is végzi, együtt dolgozott az anyagon. Gyakorlatilag mindketten teljes értéku munkatársai voltak a lemezfelvételnek, és az instrukcióink alapján nagyon jól tudtunk közösen dolgozni.

Ugyan jövo hónapban lesz egy Saját Szavaikkal rovat, ahol elmondjátok, mirol szólnak az új dalok, egy-két izgalmasabb, vagy meghökkentobb új nótára már most rákérdeznék. Itt van eloször is az elso klippnóta, a Rock&Roll rugója, ahol szaxofon és zongora is hallható. Ha ez nem meglepetés, akkor nem tudom, mi az...

Ez egy vidám Tankcsapda sláger, ls már a demokészítés elott megmondtam a többieknek, hogy ebben a dalban szaxofonszóló lesz! Erre gyorsan leanyáztak, hogy hogy képzelek ilyet, és ha mégegy ilyet mondok, akkor kirúgnak! Ha-ha! Ez persze csak vicc, de azért volt kétkedés, mígnem a demofelvétel után, ahol még csak gitárszóló volt, már ok is hallották a szaxofonszólót. És ha az ember hallja, nincs mese, bele kell tenni!

És Buzsik Gyuri nyomta fel a szaxofont?

Ha-ha! Az elég érdekes lett volna! Nem, Muck Ferit hívtuk le a stúdióba, aki egy komoly szakmai múltra visszatekinto szaxofonos. A magyar könnyuzenében gyakorlatilag mindenkivel zenélt. Az egyszeruség kedvéért a szaxofon mellett zongorán is o játszott, bár az utóbbit közösen barkácsoltuk össze. Egy üveg whiskey-t adtunk neki, de még azt sem akarták elfogadni. A nótának egyébként ilyen szilveszteri buli hangulata van, és mikor a szaxofonszólót vettük fel, a stúdióban már mindenki táncolt rá! Szeretnénk még több nótára is klipet csinálni, de ezt egyszeruen nem lehetett kihagyni.

A lemez másik érdekes pillanata az Egyszeru dal. . .

A dal címe mögött zárójelben látható I. M. K. C. azt jelenti, hogy In Memoriam Kurt Cobain, de ezt nem akartuk direktben kiírni. Egyrészt mert nem róla szól, másrészt meg nem azért készült, mert szegény Cobain meghalt és akkor most írjunk egy emlékdalt. Nem vagyok én ilyen emlékdalíró srác... Viszont annyira rápasszolt a dal hangulata ezekre a Nirvanás dolgokra, konkrétan a Polly címu szám kezdoriffjei hallhatóak is a dalban. Ha nem írjuk ki a dolgot, akkor akkor esetleg valaki azt hihetné, hogy "hát ez meg itten ánplágdium, vagy hogy is mongyák"! Ha-ha! Szóval nem akartuk, hogy bárki is plágiummal vádoljon minket, ráadásul utalás szinten megjelenik a dalban Kurt Cobain, így arra gondoltam, hogy így a dolgot mindenestül el lehet intézni. A Polly-s téma onnan jött, hogy már megvolt az Egyszeru dal, amikor elkeztem filózni, hogy honnan a fenébol olyan ismeros ez az akkordmenet? Honnan a f... ból lophattam? ! Ha-Ha! És beugrott, hogy egy akkord különbséggel ez a Polly, és akkor akár össze is köthetném a kettot.

A többiek mit szóltak hozzá?

Cseresznye az, aki az ilyen típusu dalokat nem annyira kedveli, de ez még neki is nagyon tetszett. Buzsiknak pedig egyenesen ez a kedvenc dala a lemezrol!

Nálatok sok nótában már korán megjelentek a lágy drogok, néha csak érzés jelleggel, viszont az Egyszeru dal elég konkrétan azzal kezdodik, hogy "Néha úgy hiányzik a marihuána... "

Ezzel nem akarok bárkit bármire serkenteni, vagy ezzel büszklkedni, egyszeruen akkor és ott ezeket a sorokat írta le a kezem. Ez pont olyan dolog az én felfogásom szerint, mint amikor egy másik zenekar arról ír, hogy lemegy este a kocsmába, jól besörözik a haverokkal, és ez milyen kafa dolog...

De nem áll fenn az a veszély, hogy hogy a lemezhallgató ennek hatására úgy érzi, hogy egy házibulin vagy akárhol, o is kipróbálhatja, amit a kezébe nyomnak, és ami esetleg már nem is lágy drog, tehát nem marihuana, vagy hasis?

A kérdés teljesen jogos, és errol a dologról nagyon sokat lehetne beszélni. Meg is szoktam ragadni minden alkalmat, a sajtótól a személyes beszélgetéseken át, hogy elmondjam a véleményemet a kemény és lágy drogok hatásairól. Viszont, ha nem írhatnám meg azokat a dolgokat, amik foglalkoztatnak, akkor abbahagynám a zenélést. Ez nem egy kábítószer központú lemez - itt az én életembol lettek kiragadva dolgok, és annak az is az egyik momentuma, hogy néha hiányzik a marihuana. Ha valaki ezt a nótát meghallgatja, nem az lesz az elso dolga, hogy elrohan egy dealer-hez.

Nézzük akkor a másik lassú nótát. . .

Én nem tudom, miért van mindenki megakadva ezen a Lopott könyveken...

Talán azért, mert az ember hátán feláll a szor, ha meghallja, hogy valaki elobb végezni akar a szerelmével, aztán magával. Ez elég súlyos egy téma...

Megmondom oszintén, most már nagyon kiváncsi vagyok, hogy a lemezt megvásárlóknak mi lesz a reakciója erre a számra, mert aki eddig meghallgatta az anyagot, mind kiakadt ennél a dalnál. Számunkra ez csak egy volt az új lemez dalai közül.

Ez egy fantáziaszülte sztori, vagy pedig megfordulnak a fejedben ilyen gondolatok is?

Ezt a fajta életérzést, ami sugárzik ebbol a dalból, én még így sosem éreztem. . .

Még ez a jobbik eset! Ha-ha!

Sok más Tankcsapda dallal ellentétben, a benne szereplo gondolatok nem fordultak még meg a fejemben. Másrészt nem kell minden szöveget szó szerint venni. Tehát, ha azt írom, hogy fejjel megyek a falnak, akkor az nem azt jelenti, hogy betöröm a fejem, mert tényleg tényleg nekimegyek fejjel egy falnak. A torok átvágása sem azt jelenti, hogy valakinek tényleg átvágom a torkát...

Az új lemez szándékosan indul úgy, hogy már az elso nótákban nagyon súlyosan megtámadjátok a hallgató agyát a szövegekkel, vagy inkább véletlenül keveredtek elore ezek a komolyabb mondanivalójú dalok?

A lemez szerkesztésekor inkább a zenét vesszük figyelembe, mint a szöveget - nem volt szándékos, az elgondolkodtatás. De a Tankcsapdát szövegcentrikusnak ismerik az emberek, és már bátran megcsinálhatjuk, hogy komolyan indítjuk a lemezt. Szerinetm valamilyen szinten várják is az emberek, hogy a szövegeink ne csak a rock'n'roll-ról és a bulizásról szóljon.

Meglepett és jól is esett, hogy miközben az országban szinte kultusza van az eroszaknak - pl. utcai harcosok versenye, ki ír durvább szöveget verseny - ti konkrétan az eroszak ellen léptek fel...

Az én csorömet is piszkálja, hogy miért kell most mindennek a fegyverekrol, az eroszakról szólnia. Nemcsak, hogy errol szólnak zenekarok dalai, hanem ezt még pozitívumként is tüntetik fel. Ez egy nagyon káros trend. Az ezeket a zenéket hallgatók nagy hányada ugyanis éppen abban a korban van, amikor az ember még nagyon könnyen befolyásolható, irányítható. Ezek pillanatnyi, mulandó dolgok, nem igazán érdekesek. Ennél sokkal izgalmasabb dolgok vannak a világon, és inkább azok felé kéne felnyitni az emberek szemét.

Összefoglalva mit mondanál az Ember tevez lemezrol?

Ez lett az eddigi legeklektikusabb, legváltozatosabb lemezünk, mind ritmika, mind tartalom szempontjából, tehát az egy szál gitáros Egyszeru dal-tól a 120-as tempójú másfél perces Így lettél-ig minden fajta, forma nóta van az albumon. Abban bízik az egész zenekar, hogy ha ezt a lemezt az emberek elfogadják, sot meg is szeretik, akkor attól kezdve a Tankcsapda - idézojelben - bármit csinálhat. Ledönthetnénk azokat a korlátokat, amelyek bennünket körbevesznek, és amelyek nagy részét mi maguk raktuk fel korábban. Ha eltunnek a korlátok, legközelebb már teljesen szabadjára engedhetjük engedhetjük a fantáziánkat. Persze nem hiszem, hogy fúvósötössel, vonósokkal, nagyzenekari hangzással kisérleteznénk bármelyik jövobeni Tankcsapda lemezen is, de jó lenne, ha az akusztikus gitáros szimpla dalok is ugyanúgy elférhetnének a lemezeinken, akárcsak a az orült gyors témák.

1995. október, Metal Hammer H